Останнім часом штучний інтелект майже не сходить з TV-екранів та шпальт періодики. Інтернет рясніє статтями на тему існування чи готовності машинного інтелекту, його небезпеки для людства, тощо. Враження таке, що штучний інтелект буде ось-ось створено. Хай так. Повіримо. Але, як харчовики, давайте спитаємо себе про таке: навіть коли ми його створимо, то чим ми будемо його кормити? :-)

Ідея накормити штучний інтелект штучним м'ясом приходить сама собою! Але, як підприємці, зацікавимось і наступним питанням: перш ніж кормити штучним м'ясом ту бездушну залізяку, чи не можна поїсти того м'ясця файним хлопцям? І що принесе цей прогрес у сферу м'ясопереробки?..

Спершу сухі дані. Перший бургер з котлетою із штучного м'яса було виготовлено в році 2013му. На це пішло біля 5 років праці та 250 тисяч євро (десь біля 332 тисячі доларів по курсу того часу). З того часу пройшло ще майже 5 років. І що? А ось що: //за наступним посиланням можна прочитати англійською з джерела інформації Тут // Коротше кажучи, підсумок простий: тепер вартість бургерної котлети становить десь $11. Технології продовжують вдосконалюватись. В планах - ще більше зменшення ціни та вихід на глобальні ринки у наступні 5 років.

Штучне м'ясо

Як зауважують спеціалісти, вирощування м'яса в пробірці потребує на старті справжніх тваринних клітин, які отримують з сироватки крові. В біореакторі з клітин формується м'язова тканина, яка і стає основою м'ясної сировини. Головною метою на даному етапі наукових розробок є зниження собівартості штучного м'яса. На сьогодні вартість одного кілограма штучного м'яса становить близько $80. Це немало, бо середня вартість яловичого фаршу у США - близько $7,94. Тобто на порядок дешевше. Але зверніть увагу на прогрес: з 2013 року вартість бургера зменшилась у 30 000 разів. Тому вчені мають підстави вірити в те, що через 5 - 10 років штучні гамбургери та фрикадельки продаватимуться у супермаркетах за цілком помірну ціну.

За даними Next Big Future, існує мінімум 6 компаній, що займаються розробкою штучних тваринних продуктів. Ризикнемо назвати лідера, хоч це і невдячна справа. Зустрічайте -  Memphis Meats планує через 2-5 років запустити продаж фрикадельок з пробірки, а також вирощувати в лабораторії стейки та куряче філе. Якщо цікавитись цією темою, то можна знайти старт-апи, що розробляють не тільки просте м'ясо, а й тваринні молочні продукти, або кошерну курячу печінку чи яєчний білок. Вони на різних етапах готовності, але… За ними майбутнє, мабуть.

Чому? На підтвердження цієї думки можемо навести два "Е-докази":

  1. Екологія. Тваринне виробництво - то велика шкода екології. За оцінками вчених для повного циклу "вирощення" одного гамбургера традиційне сільське господарство витрачає 2500 літрів води. Крім того, основним "постачальником" метану - головного ворога озону - є тваринництво. Точніше - відходи життєдіяльності тварин. М'ясо з пробірки не має таких проблем. Але…
  2. Економіка. Якщо вірити оцінці агроеколога Лондонської школи гігієни та тропічної медицини панни Туомісто, штучне м'ясо скоротить викиди парникових газів на 90% та використання землі на 99%. Але…

Виділимо два "Е-сумніви":

  1. Екологія. З одного боку, з одного індика можна отримати достатньо клітин, щоб виготовити 20 триліонів нагетсів. З іншого боку - нічого не повідомляється про середовище для вирощування м'яса. Скоріше за все, його (або сировину для нього) треба буде вирощувати на полях.
  2. Економіка. Скорочення використання землі - це, звичайно, чудово. Але, судячи з усього, витрати електроенергії для вироблення штучного м'яса суттєво зростають. Крім того - див. попередній пункт.

Тут ми опустимо варіанти заміни реального м'яса рослинними складовими. Просто тому, що це все-таки не новий напрямок, а скоріше "програма пожиттєвої зайнятості". Вирощування ж повністю штучного м'яса - це справді новий крок до майбутнього. Здається, саме час згадати про вигоди та небезпеки, які приносять нові технології у наше життя. Уявімо, що технологія отримання штучного м'яса досягла досконалості по якості і її продукт став більш дешевим ніж традиційне м'ясо. Отже:

  1. Тваринницькі ферми відсутні і є дешеве м'ясо. Його реально вдосталь.
  2. Існують 3D принтери, що встановлені в кожній квартирі, на яких можна отримати будь-яку форму з фаршу та підсмажити це диво.
  3. Кухонні комбайни здатні виготовити з штучного м'яса будь-які м'ясовмістні страви - була б відповідна програма.
  4. Технологи заробляють додатково, продаючи через інтернет програми делікатесів для різних комбайнів та 3D принтерів.

Але… Ковбаси не здаються! Значно простіше і технологічніше купити готові ковбаски чи навіть делікатесні м'ясні консерви ніж морочитись з програмуванням домашнього комбайну, шукати відповідні сорти штучного м'яса, інградієнти… Та й кількість блондинок…

Стоп! Кількість білявок неодмінно зменшиться! Адже що таке блондинка, перефарбована в брюнетку? Злі язики кажуть: це намагання не виглядати дурепою (пардон - білявкою) є штучним; тобто це і є штучний інтелект! І як тільки мода на нього перетне якусь межу... Білявок днем з вогнем не знайдете! Всі перефарбуються, але чи перестануть вони їсти м'ясо? Думаю ні. Навіть більше того - будуть скандувати щось на зразок: "Штучне м'ясо - штучному інтелекту!" Мабуть саме про цю небезпеку від штучного інтелекту і застерігав нас недавно пан Маск, дай йому боже здоров'я.

Повертаючись до серйозного. Ми живемо в дуже цікавий час. Попереду технологічні прориви у самих несподіваних напрямках. Реалізація проекту "Штучне м'ясо" не менш велична справа ніж проект створення штучного інтелекту. Наслідки такого прориву - колосальні. Але не треба поспішати продавати землю за безцінь або

/ тут реклама - бо куди ж без неї/

відмовлятись від придбання чудового м'ясопереробного обладнання у ТОВ "Технопродсервіс". Якби навіть прорив відбувся сьогодні, в Україні ви ще встигнете мінімум 3 - 4 рази "відбити" вартість обладнання. Так що ця стаття для того, хто планує займатись м'ясним бізнесом ще мінімум 15 - 20 років. Їм дамо підказку: слідкуйте за нашою підпискою та сайтом. Як тільки ми почнемо пропонувати 3D принтери для м'яса - вам треба буде задуматись про зміну обладнання для переробки штучного м'яса. Будьмо!**Маємо на увазі - будьмо на зв'язку!